ČUS: Jednou z priorit agentury by mělo být naplňování vládní Koncepce Sport 2025
Česká unie sportu vítá jmenování Milana Hniličky předsedou Národní sportovní agentury. ČUS Jako jediná sportovní organizace dlouhodobě usiluje o zavedení samostatného ministerstva pro tuto oblast, ale vznik agentury také podporuje a považuje za důležitý mezikrok. „Těší nás, že vláda schválila do vedení Milana Hniličku. Oceňujeme opravdu velký kus práce, kterou odvedl, aby mohla agentura vůbec vzniknout. Nyní jsou před ním další náročné výzvy a úkoly, a to zejména celkové nastavení objemu peněz plynoucích do sportu a rovněž i kvalitní personální obsazení všech struktur agentury,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Česká unie sportu aktuálně zastřešuje přes 70 svazů a více než 7000 klubů a jednot. Už v minulosti iniciovala několik akcí, které měly zdůraznit, že stát by měl sport více podporovat. Například jednou z oblastí, která se velmi podceňuje, je naplňování vládou přijaté Koncepce Sport 2025 prostřednictvím dvouletých akčních plánů. V dokumentu se například píše: „Sport je veřejnou službou. Na rozvoji sportu se musí podílet nejen spolky, neziskové organizace a komerční subjekty, ale i státní správa a samospráva. Je nutné hledat nové řešení institucionálního zabezpečení sportu, neboť zjištěné problémy jsou takového rozsahu a významu, že je nemůže vyřešit stávající uspořádání.“
Koncepce Sport 2025 navazuje na vládní programové prohlášení ze dne 14. února 2014, ve kterém se mimo jiné vláda zavázala k zasazení se o transparentní financování sportu a předložení zákona o podpoře sportu. „Koncepce a její programové prohlášení jsou nastaveny a popsány velice dobře. Jen se, bohužel, z velké části neplní jejich obsah,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS. Například jednou z dlouhodobých priorit vládního programu je zastavit pokles tělesné zdatnosti dětí a mládeže, zastavit růst nadváhy a obezity u dětí a mládeže nebo zvyšovat úroveň pohybové gramotnosti.
„Bohužel, trend je v České republice takový, že se děje úplný opak. Stát přehlíží a dlouhodobě podceňuje stále se snižující úroveň obecné fyzické zdatnosti a pohybové gramotnosti u dětí. Pokud jde o obezitu dětí, jsme na samém chvostu Evropské unie,“ dodal Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, která na toto téma zrealizovala v únoru konferenci. Na ní se oslovení experti ze sportovního prostředí shodli se, že pouhé dvě hodiny tělesné výchovy týdně v rámci školní výuky rozhodně nestačí a že se obecně u dětí vytrácí zájem o sport, hry a spontánní pohyb.
Akční plány? Většinou se přehlíží
V rámci akčního plánu Koncepce Sport 2025 na období 2018 – 2019, který byl usnesením vlády schválený 15. srpna 2018, se vláda mimo jiné zavázala zlepšit odbornost ve sportu – tedy inovovat systém vzdělávání odborníků. Nebo například vybudovat strategickou sportovní infrastrukturu pro státní reprezentaci a regionální tréninková centra pro přípravu talentované mládeže.
„Ani v těchto oblastech se vůbec nic neudělalo. Nejvíce nás mrzí, že se nedaří podle akčního plánu navyšovat počty hodin pohybových aktivit ve školním prostředí. Naopak ministerstvo školství ukončilo podporu projektu Hodina pohybu navíc, o který byl mezi školami značný zájem,“ připomněl Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Jednou z priorit Národní sportovní agentury tak podle České unie sportu musí být právě naplňování Koncepce Sport 2025, zejména pak příprava, realizace a kontrola dvouletých akčních plánů. „Víme, že to na začátku bude mít agentura velice těžké. Nesmírně důležité bude vybojovat adekvátní objem peněz určený sportu. Bohužel, miliardové částky na rok se velmi často mění a rozhodně nestoupají tak, jak se stát zavázal ve vládní koncepci. ČUS je připravena poskytnout veškerou součinnost,“ dodal Jansta.
Novinky
Veletrh Sport Live 2024
Investiční výzva Kabina 2024
Investiční výzvy NSA
Oblíbené odkazy
Mlýnská 737/10
682 01 Vyškov
Číslo účtu 1334731/0100