Sdílíme jednu planetu. Celosvětový úklidový den 15. září 2018 spojí dobrovolníky na celém světě, aby mohli uklidit svět za jeden den. Cílem je posbíratodpadky v okolí měst i v přírodě a přispět k celosvětové diskusi o odpadech konkrétním hmatatelným výsledkem. Do této aktivity se mohou zapojit také členové sportovních oddílů a tělovýchovných jednot.

 

Akci v České republice spolupořádají organizátoři projektů Ukliďme svět, ukliďme Česko! a Trash Hero a podporuje ji také Česká unie sportu.

Je to poprvé, kdy se podaří sjednotit dobrovolníky po celém světě k úklidu v jeden den. Do akce se zapojí dobrovolníci ve 150 zemích. Cílem je zapojit pět procent světové populace – 380 milionů lidí. Je to největší dobrovolnická akce v historii.

 

Výsledky budou okamžité – čistá příroda i ulice obcí a měst, kontejnery naplněné tunami nepořádku, miliony zapojených dobrovolníků. Aby se ale odpadky do ulic a do přírody nevracely, musí se změnit celkový přístup společnosti k odpadu. Celosvětový úklidový den tak znovu rozproudí debatu o tzv. cirkulární ekonomice.

„Chceme, aby si lidé uvědomovali, jaký je jejich dopad na prostředí, v kterém žijí. Budou pak mít radost i z každodenních malých rozhodnutí, jako je třeba sebrání odpadku, použití vlastního hrnku na kávu ´s sebou´ nebo vlastních tašek na nákup. Dobrovolnický úklid je výborným impulzem,“ říká Kateřina Landová z organizačního týmu Světového úklidu.

 

Do navazující jarní výzvy Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojilo rekordních 113 000 dobrovolníků, kteří uklidili téměř 1 900 tun odpadu. Mezi nimi bylo i mnoho sportovců a členů České unie sportu.

Okresní sdružení ČUS Vyškov z.s.
Mlýnská 737/10
682 01 Vyškov
Číslo účtu 1334731/0100
+420 733 539 146
00435961
Datová schránka: djpg64b