Po více než čtyřech letech jsou Česká unie sportu, její předseda Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč nepravomocně očištěni od všech obvinění. V pátek vynesl Městský soud v Praze verdikty, největší sportovní spolek společně s oběma jejími zástupci zprostil obžaloby v celém rozsahu. Potvrdilo se tak, že veškeré počínání ČUS bylo v souladu s právem. „Důkazy u soudu potvrdily, že naše jednání nebylo protizákonné a žaloba vůbec neměla být podána,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.

 Obvinění České unie sportu a jejích představitelů padlo v červnu roku 2017 a týkalo se rozdělování peněz z dotačního neinvestičního Programu III pro činnost sportovních organizací, který tehdy vypsalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Podle státního zástupce představitelé ČUS, byť jako členové Národní rady pro sport nebo expertní hodnotící komise, nebyli oprávněni vstupovat do běžícího dotačního řízení a bylo jim kladeno za vinu mimo jiné zjednání výhody v rámci veřejné soutěže a způsobení škody velkého rozsahu. Jen MŠMT se přihlásilo se škodou ve výši přes miliardu korun.

 Od té doby ČUS vše trpělivě vysvětlovala. U soudu vystupovali také svědci z řad bývalých úředníků MŠMT, kteří potvrdili, že ministerstvo tou dobou skutečně nemělo nastavená pravidla na rozdělení peněz do sportu a právě od expertů očekávalo řešení. „Stát prostřednictvím bývalé ministryně Kateřiny Valachové nezajistil férové a kompetentní rozdělení peněz, což se u soudu prokázalo. My jsme na to pouze upozornili a stát prostřednictvím státního zástupce nás za to chtěl potrestat,“ prohlásil Jansta.

 Podle slov soudkyně k žádnému protiprávnímu jednání ze strany ČUS a jejich představitelů nedošlo. Přitom jak předseda Miroslav Jansta tak Jan Boháč, generální sekretář ČUS, si v posledních letech prošli velmi nepříjemnými momenty. A to jak v profesním, tak v osobním životě. „Po sdělení obvinění jsem chtěl v čele ČUS skončit, nikdy nezapomenu na to, jak se mě mí kolegové zastali a přesvědčili mě, ať tohle jednoznačně nedělám. ČUS toto obvinění poškodilo, zároveň nás to interně velmi semklo,“ prohlásil Jansta, který i přes obvinění byl drtivou většinou v minulém roce opět zvolen do čela ČUS.

 Celá tato kauza největší sportovní spolek v Česku na několik let negativně ovlivnila – v rámci jejich sportovních projektů pro veřejnost nemohla v předchozích letech navázat spolupráci s komerčními partnery. „Počkáme na pravomocný rozsudek, pak budeme vyhodnocovat, zda budeme požadovat odškodnění. Zejména pak ČUS, protože jsme byli bezprecedentně poškozeni. Od začátku kauzy jsme vyšetřovatelům a státnímu zástupci předkládali stejné argumenty jako soudu. Bylo od začátku zřetelné, proč a jak to ve skutečnosti proběhlo. Mám za to, a ukazuje se, že soudní proces byl v našem případě zbytečný a stál daňové poplatníky spoustu peněz,“ prohlásil Jan Boháč, generální sekretář ČUS.


Novinky

17. 1. 2022
Aktuální opatření ve vztahu ke sportu
27. 11. 2021
ČUS a její zástupce soud očistil a zprostil obžaloby
17. 11. 2021
Aktuální opatření ve vztahu ke sportu
13. 9. 2021
Aktuální opatření ve vztahu ke sportu
1. 7. 2021
Ročenka ČUS 2020

archív

Kontakt

Okresní sdružení ČUS Vyškov z.s.
Mlýnská 737/10 682 01 Vyškov Číslo účtu 1334731/0100
+420 733 539 146
00435961

Oblíbené odkazy